פשיטת רגל ליחידים ולזוגות

פשיטת רגל היא הליך שנועד לסייע למי שצבר חובות רבים ומבלי יכולת לפרוע אותם. כדאי לדעת שהחל מספטמבר 2019 נקרא הליך זה "חדלות פירעון ושיקום כלכלי". בנוסף לשינוי השם, כוללת הרפורמה גם שינויים מהותיים ובפרט הקלה על זוגות שמבקשים לנצל את האופציה.

פשיטת רגל של בני זוג

פסיקה של בית המשפט העליון משנת 2019 מציגה אמירה ברורה לגבי מצב שבו בני זוג מבקשים להיכנס ביחד להליך פשיטת רגל, או כאמור בשמו העדכני חדלות פירעון. פסק הדין פירש את חובת הפקדת סכום כסף מינימלי בקופת הנשייה על-מנת להגיע להסדר מוסכם. הסוגיה שלגביה נדרשו השופטים להכריע הייתה האם כל אחד מבני הזוג נדרש להציג יכולת לפרוע 30% מכלל החוב המשותף, וביחד 60%, או שעליהם להציג ביחד החזר בגובה 30%. התשובה: 30%. באופן טבעי על בסיס פסיקה זו קל יותר לבני זוג להיכנס להליך שמאפשר שיקום כלכלי.

מה קובע החוק לגבי ידועים בציבור?

סיטואציה מורכבת נוספת בהקשר של פשיטת רגל ליחידים ולזוגות היא כשבני הזוג לא נשואים באופן רשמי אלא מוכרים כידועים בציבור. מצד אחד המעמד של זוגות אלה דומה למעמדם של זוגות נשואים רשמית, ומצד שני ישנם גם מאפיינים ייחודיים. על-מנת להכריע בשאלת מידת האחריות של ידוע/ה בציבור לגבי חובות בן/בת הזוג, נבחנים 2 קריטריונים: מועד היווצרות החובות והמהות שלהם. עבור חובות שנוצרו עוד לפני ההיכרות, ההכרעה קלה ובאופן טבעי אין אחריות משותפת. לגבי החובות שנוצרו במהלך החיים המשותפים, חזקת השיתוף עלולה להוביל לכך שבן/בת הזוג יידרשו גם הם לשאת באחריות – אלא אם כן יצליחו להוכיח שמדובר בחובות אישיים של הצד השני (כלומר חובות בגין תשלומים שאינם קשורים למשק הבית הזוגי).

חשיבות הליווי המשפטי הצמוד

פשיטת רגל לזוגות הינו נושא מורכב עד מאוד. כדאי לזכור שלצד הקושי הכלכלי, במקרים רבים נוצרת גם מצוקה רגשית והתא המשפחתי עלול להתערער ואף להתפורר. כדי לצלוח את המשבר עם מינימום נזקים, ולצאת לדרך חדשה בראש מורם ועם מקסימום משאבים כלכליים, חשוב להיעזר בעו"ד מומחה בתחום זה. עוה"ד שירה פדידה מקפידה ללוות באופן אישי יחידים וזוגות שבוחרים במסלול זה כדי לשקם את חייהם, ולבצע בעצמה כל פעולה ופעולה מול הגופים הרלוונטיים. הבקיאות המשפטית הגבוהה, הרגישות והזמינות המרבית משלימות שירות איכותי שמבטיח את מיצוי האפשרויות הקיימות בדרך להתחלה חדשה.

Call Now Buttonהתקשרו לייעוץ
גלילה לראש העמוד
התחילת שיחה
זקוקים לעזרה
שלום, אוכל לעזור?