מזונות ילדים

לכל אב ואם יש אחריות להבטיח את רמת החיים של ילדיהם, בלי קשר למערכת היחסים ביניהם. מצד שני אי אפשר להתעלם מהצורך לבנות מחדש את החיים אחרי הגירושין, גם בהיבט הכלכלי. גם הקונפליקט הכמעט בלתי נמנע בין ההורים לגבי אופן חלוקת האחריות הנ"ל ביניהם, והשאיפה לשוויוניות מרבית, מייצרים לא מעט עימותים סביב מזונות הילדים – ובכל מקרה כזה מומלץ בחום לא לוותר על עו"ד לענייני משפחה עם ניסיון ובקיאות מקצועית כדי להגיע לפתרון האופטימלי עבור כל הצדדים.

מזונות עד גיל 6

כשמדובר על תינוקות ופעוטות מוטלת חובה על האב לשלם דמי מזונות עבור הצרכים ההכרחיים: מגורים, מזון ולבוש. עבור האוכל והבגדים הסכום הוא לרוב כ-1,500 ש"ח לכל ילד, ועבור המגורים – 30% מההוצאות של האם כשיש ילד אחד, 40% אם ישנם 2 ילדים ו-50% מהוצאות האם בנושא זה אם ישנם 3 ילדים ומעלה. התשלומים לגן הילדים מתחלקים ברוב המקרים באופן שוויוני וכך גם ההוצאות הרפואיות. צרכים אחרים כגון חופשות, חוגים וכו' מוגדרים כ"מדין צדקה", ולגביהם נוטים בתי המשפט לפסוק על סמך רמת החיים טרם הגירושין וגם בהתאם ליכולת ההשתכרות של שני ההורים.

תביעת תשלום דמי מזונות / הגנה מפני תביעה / בקשה להגדלה או הפחתה

כל פעולה בהקשר של מזונות ילדים – בבית משפט לענייני משפחה, בבית דין רבני וגם מול המוסד לביטוח לאומי – כדאי מאוד לבצע בעזרת עו"ד לענייני משפחה. חשוב לזכור שהמציאות הינה דינמית, צרכי הילדים משתנים מהותית עם השנים וכך גם כושר ההשתכרות של ההורים. הגשת תביעה לתשלום מזונות, הגנה מפני תביעה שכזו, בקשה להגדלת דמי המזונות או לחילופין הפחתתם – כל אלה משפיעים באופן דרמטי על החיים שלכם ועל חיי הילדים, בשלל היבטים ולא רק מבחינה כלכלית.

מזונות ילדים מגיל 6

לנוכח השינויים המשמעותיים באופי המשפחה וגידול הילדים בארץ, חלו תמורות של ממש גם בנושא המזונות לילדים מגיל 6 ועד 18. מי שאחראי למהפכה הוא בית המשפט העליון, בפסק דין תקדימי בתיק בע"מ 919/15 פלוני נ' פלונית. באותה פסיקה, משנת 2017, קבעו השופטים כי ההבחנה האוטומטית בין האב לאם כבר לא רלוונטית לימינו, וכי גובה המזונות אמור להיקבע על סמך זמני השהות של הילדים בשני הצדדים ולפי כושר ההשתכרות של כל אחד מההורים. בהתאם מזונות במשמורת משותפת שונים מהותית מהמזונות כשאחד ההורים הוא משמורן ראשי. המצב החדש מחדד את חשיבות הייעוץ המשפטי המקצועי והליווי הצמוד – על-מנת שבית המשפט יקבל את התמונה המלאה והמדויקת, ופסיקתו תהיה בהתאם.

מזונות אחרי גיל 18

באופן עקרוני חובת תשלום מזונות ילדים פוקעת בהגיעם לגיל 18. מאחר שבחלק גדול מהמקרים הילדים עדיין לא יכולים לייצר לעצמם חיים של עצמאות כלכלית – עקב שירות צבאי, שירות לאומי או לימודים (י"ג-י"ד) – ייתכן צורך בהמשך התשלום. בדרך כלל הסכום יהיה שליש מהסכום שהועבר עבור הילדים עד גיל 18, אם כי יש משקל גם לנסיבות האישיות.

Call Now Buttonהתקשרו לייעוץ
גלילה לראש העמוד
התחילת שיחה
זקוקים לעזרה
שלום, אוכל לעזור?