זמני שהות

זמני שהות הוא המונח המשפטי העדכני למה שבעבר כונה "הסדרי ראיה". אם אופן חלוקת הזמנים שבהם שוהים הילדים אצל כל אחד מההורים הופך לסלע מחלוקת, חשוב למצוא עו"ד לענייני משפחה עם יכולות מקצועיות גבוהות וגם רגישות רבה. בכל מקרה השיקול הראשון והמכריע הוא טובתם של הילדים, ועוד כדאי לזכור שהקונצנזוס בקרב אנשי המקצוע כיום הוא שחלוקה מאוזנת מאפשרת נוכחות משמעותית של שני ההורים ולכן ברוב המקרים זוהי האופציה האידיאלית.

מהי משמורת משותפת

מן הראוי להדגיש כי משמורת משותפת לא בהכרח קשורה לזמני השהות. משמעות מונח זה היא אחריות משותפת של האב והאם לגבי אופן גידול הילדים, ובפרט בהתנהלות מול מוסדות החינוך, הרשות המקומית ועוד גופים רלוונטיים. אגב, אם בעבר המחשבה הייתה שנדרשים יחסים הדוקים בין ההורים לצורך משמורת שכזו, ההבנה היום היא שהבסיס הנכון הוא תקשורת פונקציונלית, שאותה כמובן קל יותר לייצר גם אחרי פרידה. בכל מקרה, אם בחרתם בדרך זו, מומלץ לקבוע בהסכם הגירושין במפורש כי האחריות הינה משותפת, בנפרד מהסעיף שעוסק בזמני השהות עצמם.

תסקיר עו"ס לסדרי דין

תסקיר של עובד/ת סוציאלי/ת נדרש במקרים שבהם ההורים לא מגיעים להסכמה באשר לחלוקת זמני השהות ובית המשפט מבקש חוות דעת של גורם מקצועי ואובייקטיבי. לקראת מפגש עם עובדים סוציאליים כדאי מאוד להשקיע בהכנה נכונה, ועוד המלצה חשובה היא לבקש מבית המשפט לקבוע זמני שהות שוויוניים עד להכנת התסקיר – גם כדי שבפרק הזמן שעשוי להיות ממושך יישמר קשר מיטבי עם הילדים, וגם כדי למקסם את הסיכוי לתסקיר חיובי מבחינתכם.

העברת משמורת לאב

סוגיה נוספת בעלת רגישות רבה בהקשר של זמני שהות היא העברת משמורת לאב. מצב זה מתרחש לאחר שבית משפט משתכנע כי טובת הילדים מחייבת זאת. בין הנסיבות שבהן עשויה להתקבל החלטה שכזו: אי קיום הסדרי ראייה מצד האם, הסתה שלה נגד האב, הבעת רצון מצד הילדים לשהות עם אביהם, שינויים משמעותיים באורח חייה של האם (למשל מעבר מחילוניות לחיים על פי ההלכה), חוסר מסוגלות לתפקד כהורה משמורן ועוד. חשוב להדגיש שגם כשברור לחלוטין שאבות יכולים להוות משמורן ראשי לא פחות מאמהות, בתי המשפט מתייחסים בכובד ראש לבקשת העברת המשמורת, ועל כן ישנו משקל נכבד ליכולות המקצועיות של עוה"ד שלכם.

הקשר בין זמני שהות לבין מזונות ילדים

פסק דין של בית המשפט העליון משנת 2017 (בתיק בע"מ 919/15, פלוני נ' פלונית ואח') קושר בין זמני שהות לבין מזונות ילדים מעל לגיל 6. לפי פסיקה מהפכנית זו, זמני שהות שוויוניים הם פרמטר משמעותי בקביעת גובה המזונות, שכן מן הצדק וההגינות לא לחייב את האב לשלם סכום גבוה אם ממילא הוא לוקח חלק פעיל מאוד בגידולם של הילדים, כולל מחויבות למגורים הולמים. יחד עם זאת יש להיזהר ממצב שבו זמני השהות הופכים לקלף מיקוח אצל אחד הצדדים כתוצאה משיקולים כלכליים – במקרים אלה באות לידי ביטוי גם הנחישות של עוה"ד וגם האישיות.

Call Now Buttonהתקשרו לייעוץ
גלילה לראש העמוד
התחילת שיחה
זקוקים לעזרה
שלום, אוכל לעזור?